Brytyjskie i amerykańskie media co rusz donoszą o kolejnych samobójstwach i wypadkach osób biorących Champix (w USA lek zarejestrowany jest pod nazwą Chanpix). Nie są to jednak wyniki szczegółowych badań klinicznych, a tylko doniesienia instytucji regulujących rynek farmaceutyczny. Większość takich przypadków dotyczy osób z historią psychiatryczną.
Nie twierdzę oczywiście, że te doniesienia są nieprawdziwe czy też, że należy je ignorować, nie, wręcz przeciwnie. Champix to lek o działaniu neurotycznym, wpływający bezpośrednio na mózg i przy stosowaniu tego medykamentu należy zachować szczególną ostrożność. Także rodzina/otoczenie pacjenta powinna mieć na niego oko i zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od normalnego zachowania. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepożądanych zachowań czy nastrojów, które wcześniej nie występowały, a ich działanie można powiązać z zażywaniem Champixu należy skonsultować to z lekarzem i być może nawet odstawić lek.
Wysoka skuteczność Champixu w porównaniu z placebo i innymi lekami wspomagającymi rzucanie palenia oraz przy tylu pozytywnych komentarzach w Internecie na temat skuteczności leku twierdzę, że trzeba spróbować jeśli silna wola i plasterki nikotynowe nie wystarczyły.
Champix - lek pomagający rzucić palenie. Pacjent: biały mężczyzna w wieku 32 lat, palę od 14 lat. Na starcie terapii (21. września 2009): 30 papierosów dziennie, waga: 65 kg Na końcu terapii (21. grudnia 2009): nie palę, waga: 71 kg :-) Update: po 8 miesiącach bez papierosa zacząłem znowu palić. Update: znowu zaczynam brać Champix (19. lipca 2010). Update: tym razem się nie udało, od 15. września znowu palę. Update: 30. lipca 2011 - ponownie zaczynam brać Champix
sobota, 12 września 2009
Działanie niepożądane
Jest ich trochę (pełna lista jest tutaj w PDFie), ale pacjenci głównie odczuwają zawroty głowy, senność i... niezwykłe sny. Ci, którzy skłonni są do depresji powinni rozważyć branie leku, bo według badań klinicznych stan depresyjny może się pogłębić. Uważam jednak, że warto spróbować, wydać te kilkadziesiąt złotych i jeśli zauważy się jakieś działania niepożądane odstawić medykament. Z działaniami niepożądanymi jest tak, że producent leku ma obowiązek poinformować o nich pacjentów. Działania te jednak występują z różną częstością i podzielone są na:
- bardzo częste: co najmniej jedna na 10 osób,
- częste: co najmniej jedna na 100 osób, ale mniej niż jedna na 10 osób,
- niezbyt częste: co najmniej jedna na 1000 osób, ale mniej niż jedna na 100 osób,
- rzadkie: co najmniej jedna na 10000 osób, ale mniej niż jedna na 1000.
piątek, 11 września 2009
Jak działa wareniklina
Wareniklina (Vareniclinum) jest składnikiem aktywnym Champixu, która łagodz skutki odstawienia nikotyny (głód nikotynowy).
Nikotyna działa na receptory w naszym mózgu (tzw. receptory nikotynowe). Pobudzenie receptora objawia się wydzielaniem dopaminy ("hormon szczęścia") i ostatecznie odczucie przyjemności z palenia (tzw. zjawisko wzmocnienia i nagrody). Kiedy poziom dopaminy spada powoli zaczynamy odczuwać dyskomfort, pojawia się głód nikotynowy i musimy zapalić kolejnego papierosa. Kolejne papierosy palimy więc tylko po to, żeby utrzymać odpowiedni poziom "zadowolenia" związany z pobudzaniem określonych receptorów w mózgu.
Wareniklina także działa na receptory nikotynowe, a w szczególności na jeden podtyp receptora. Związek ten łączy się z receptorem α4β2 i w efekcie zmniejsza to objawy głodu nikotynowego i zespołu abstynencyjnego (jest to działanie agonistyczne warenikliny). To nie wszystko. Związek ten hamuje wiązanie się nikotyny z receptorami nikotynowymi, a przez to zmniejsza się zjawisko wzmocnienia i nagrody - nie odczuwamy już takiej przyjemności z palenia papierosów. Mówiąc krótko - wareniklina oszukuje nasz mózg i działa podobnie jak nikotyna przy jednoczesnym zmniejszaniu pozytywnych doznań po zapaleniu papierosa.
Nikotyna działa na receptory w naszym mózgu (tzw. receptory nikotynowe). Pobudzenie receptora objawia się wydzielaniem dopaminy ("hormon szczęścia") i ostatecznie odczucie przyjemności z palenia (tzw. zjawisko wzmocnienia i nagrody). Kiedy poziom dopaminy spada powoli zaczynamy odczuwać dyskomfort, pojawia się głód nikotynowy i musimy zapalić kolejnego papierosa. Kolejne papierosy palimy więc tylko po to, żeby utrzymać odpowiedni poziom "zadowolenia" związany z pobudzaniem określonych receptorów w mózgu.

czwartek, 10 września 2009
Wyniki badań
Jest dobrze. Sód, potas, kreatynina i morfologia ogólna w normie! Dobrze, że lekarz pomyślał i zlecił mi te badania.
środa, 9 września 2009
Recepta
Wróciłem od lekarza pierwszego kontaktu. Po kilku pytaniach o moje zdrowie psychiczne (w tym czy mam myśli samobójcze) doktor wypisał receptę na opakowanie startowe Champixu. Dodatkowo zlecił mi badanie krwi. Poza morfologią ogólną krew ma być zbadana pod kątem pracy nerek (kreatynina, sód, potas), bo jak zauważył lekarz takie neurotyki mogą źle wpływać na pracę nerek. Przed kolejną dwutygodniową dawką leku mam zrobić ponownie te badania, wtedy wyniki będzie można porównać z tymi sprzed rozpoczęcia terapii Champixem i ewentualnie zareagować/przerwać terapię gdyby okazało się, że parametry "nerkowe" są gorsze.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
